Yapay Zeka Nedir?


Yapay Zeka Nedir?
Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka son yılların öne çıkan konuları arasında yer alır. Günümüzde neredeyse her sektörde etkileri görünen yapay zekanın internetten sonraki en büyük icat olduğu söylenir. Her sektörü kökten değiştirmeye aday olan yapay zekanın ne olduğu da yaygın olarak merak edilir.  Yapay zeka en temel anlatımı ile, bir bilgisayarın insan gibi düşünmesini sağlar. Bu dijital sistemler verileri kullanarak karar verebilir, sonuç çıkarabilir ve bu veriler üzerine düşünebilir. Bu zeka türü sayesinde bilgisayarlar, akıllı cihazlar tıpkı insan gibi düşünerek faaliyet gösterebilir. Yapay zekanın günümüzde birçok farklı iş kolunu yerinden edebilme ihtimali de bu yüzdendir.

Yapay Zeka Ne İçin Kullanılır?

Bu zeka türü birçok farklı işlem için kullanılabilir. Günümüzde neredeyse her sektörde bu yerini hızla almaya başlayan yapay zeka ile kodlama, arayüz tasarımı, yazılım geliştirme ya da web tasarım yapılabilir. Aynı zamanda fotoğraflar, videolar oluşturulabilir, ses dosyaları yaratılabilir. Yapay zekanın sonsuz kullanım senaryosu bulunur. Yapay zeka büyük miktarlarda veriyi işleyebilen, bu verileri kullanarak düşünebilen bir sistemdir. Bu nedenle yapay zeka neredeyse her işlemi yapabilmek için kullanılabilir.

 

Bu tür sistemlerin yaygın olarak kullanıldığı senaryoların başında otomasyon ve tekrarlayan eylemler gelir. Eğitim sektöründe, sağlık sektöründe ve finans sahalarında da yapay zeka tabanlı dijital sistemler sıklıkla kullanılır. Öneri altyapıları, içerik oluşturma sistemleri ve oyun üretimlerinde de yapay zeka iş gücünü azaltmak, daha verimli sonuçlar almak için kullanılır.